Zanim konflikt eksploduje, czyli co zrobić aby zapobiec pogłębianiu się problemu (cz. 1)
Jak dojść z dzieckiem do porozumienia? Jaką wybrać strategię, by konfliktów było jak najmniej? Jak uniknąć niepotrzebnie piętrzących się trudnych emocji? Oto pięć praktycznych porad, które skutecznie ułatwią rozwiązywanie konfliktowych sytuacji.
Zasada 1.
Dawajcie dziecku jasne polecenia
Kierowanie do dziecka poleceń, które wyznaczają granice, to konieczność. W przypadku niemowlaków – stosujemy słowo „nie”. Dwu- i trzylatki potrafią już posprzątać swoje zabawki. Natomiast u starszych dzieci możemy zastosować inny sposób. Będą to systematyczne rozmowy dotyczące obowiązków w domu, a także innych obowiązujących zasad, reguł (wyznaczanie granic). Można również te zasady spisać. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyjaśnić z dzieckiem pojawiające się wątpliwości (Louis i Louis, 2017).
Zasada 2.
Mówcie jednym głosem
Jednomyślność rodziców w kwestii unikania konfliktów jest bardzo istotna. Oczywiście, nie jest to takie proste – często bowiem mamy odmienne zdanie dotyczące wychowania. Jednakże warto w konkretnych kwestiach ustalić wcześniej wspólny głos. Dzieci bardzo łatwo potrafią rozpoznać słabość jednego z rodziców i często wykorzystują ją dla własnych celów. Dlatego tak ważne jest, by rodzice byli jednomyślni (tamże).
Zasada 3.
Okazujcie optymizm i wsparcie
Stawianie granic wymaga jednoczesnego optymizmu. Należy wspierać i chwalić dziecko, kiedy zauważamy, że przestrzega ono wyznaczonych przez nas zasad. Istotne jest także okazywanie dziecku naszej wiary, iż będzie ono potrafiło tych granic przestrzegać. Każda okazja do pochwały na tym polu powinna być przez nas wykorzystana, gdyż jest to skuteczniejszy sposób niż jakakolwiek krytyka. Ważne jest, by rodzic – chwaląc dziecko – nie skupiał się wyłącznie na konkretnej czynności, którą wykonało dziecko. Chodzi raczej o to, żeby zauważyć jego wysiłek oraz odpowiedzialność (tamże).
Zasada 4.
Bawcie się z dzieckiem w odgrywanie ról
Zabawa ta polecana jest szczególnie dla dzieci w wieku 2 – 10 lat. Odgrywanie scenek z życia codziennego to dla dzieci nie lada frajda. W szczególności wtedy, gdy mogą wcielić się w rolę osoby dorosłej (mamy, taty czy nauczyciela). Można tu sprytnie wpleść takie tematy jak: posłuszeństwo, okazywanie szacunku, ignorowanie dzieci, które nam dokuczają czy też bycie kulturalną osobą. Tematów jest tak naprawdę bardzo wiele. Możemy pozwolić dziecku na odgrywanie zarówno „dobrych”, jak i „złych” ról. Najwięcej mają jednak do powiedzenia, kiedy na koniec zabawy mogą skomentować zachowanie rodzica, który akurat wcielał się w postać czarnego charakteru (tamże).
Zasada 5.
Zachęcajcie do współpracy
Stosowanie się do wymienionych wyżej reguł z pewnością skutecznie pomoże zapobiegać eskalacji konfliktu. Kolejna – zachęcanie do współpracy ma na celu zapobieganie toksycznym interakcjom rodzica z dzieckiem. Jak zapewne zauważyliście, wymienione wcześniej zasady częściowo opierają się właśnie na współpracy mamy i taty z ich dzieckiem. Ważne jest więc, aby angażować dziecko w podejmowane działania (tamże).
Bibliografia: Louis, J. P., Louis K. M. (2017). Mały człowiek, wielkie potrzeby. Sopot: GWP