Zanim konflikt eksploduje, czyli co zrobić, aby zapobiec pogłębianiu się problemu (cz. 2)
Co jeszcze możemy zrobić, aby unikać sytuacji konfliktowych? Jak im zapobiegać? Oto kilka kolejnych rad, które nam pomogą.
Zasada 1.
Podtrzymujcie bliską więź z dzieckiem
Dziecko bardzo łatwo zauważa brak równowagi w relacji. Jeżeli rodzic nie ma dla niego czasu, chce natomiast decydować o tym, ile czasu dziecko ma spędzać przed komputerem czy też kiedy ma odrabiać lekcje - w młodym człowieku może narastać bunt. Dziecko często nie wie, skąd wynika jego frustracja i niechęć. Natomiast taki brak równowagi i wzajemności może zostać przeniesiony na inne relacje: z rówieśnikami, nauczycielami. Ważne jest, by okazywać dziecku zainteresowanie jego sprawami, jeść z nim posiłki, a także spędzać z nim czas na zabawie. Dzięki zdrowej więzi między rodzicami a dzieckiem łatwiej jest nauczyć je przestrzegania wyznaczonych przez nas granic (Louis i Louis, 2017).
Zasada 2.
Co jakiś czas rewidujcie zasady
Oczywistym jest, że dziecko musi stosować się do wyznaczonych zasad. Jednak z czasem każdy rodzic musi zdać sobie sprawę, że postawione granice i reguły należy - co pewien czas - modyfikować. Z czasem - jak dziecko dojrzewa, należy dawać mu coraz więcej swobody. Poszerzanie granic musi oczywiście opierać się oczywiście o zasadę zaufania. Kiedy rodzic widzi, iż dziecko stosuje się do wyznaczonych na dany okres zasad - z czasem może je zrewidować. Dzięki temu zaspokajać też będzie jego dwie bardzo ważne potrzeby - autonomii oraz kompetencji (tamże).
Zasada 3.
Dawajcie możliwość wyboru i drugą szansę
Co tutaj jest podstawą? Cierpliwość - której tak często nam brakuje. Nie należy karać dziecka zaraz po przewinieniu (chyba, że chodzi o starsze dziecko i poważne przekroczenie granic). Ważne jest, by dać dziecku drugą szansę - szansę na naprawienie błędu. Dzieci często zapominają o tym, jakie zasady z nami ustaliły. Można więc zastosować zasadę: "Czy chcesz tego spróbować jeszcze raz?" (Louis i Louis, 2017, s. 229). O co tutaj chodzi? Dzieci często nie stosują się do zasad przez własną nieuwagę, pośpiech. Kiedy spokojnie zwrócimy im uwagę, może okazać się, że bez większego problemu zrobią to na czym nam zależy, co z nimi wcześniej ustaliliśmy (tamże).
Zasada 4.
Wyciągajcie konsekwencje
Chronienie dziecka przed konsekwencjami jego własnych zachowań powoduje szkodliwy wpływ na jego charakter. Jeżeli młody człowiek ma szansę odczuć skutki własnych poczynań, skutecznie może to powstrzymać go od powielania tego typu postępowania. Co więcej, pomaga to również uniknąć pogłębiania się konfliktów, wpływa na poprawę zachowania dziecka. Odczucie konsekwencji swych poczynań skutkuje również tym, że dziecko zaczyna z większym szacunkiem odnosić się do tego, co mówią rodzice oraz odkrywa, jak poważny wpływ miało jego zachowanie zarówno na niego samego, jak i na otoczenie.
Zasada 5.
Pojednajcie się, wyciągnijcie wnioski i zbliżcie się do siebie
Jeżeli konsekwencje zostaną wyciągnięte, możemy przystąpić do kolejnego kroku, którym jest ocena sytuacji. Niezbędne jest satysfakcjonujące zadośćuczynienie, dzięki któremu dojdzie do przebaczenia oraz pojednania. W przeciwnym wypadku może dojść do ochłodzenia relacji (żal i uraza spiętrzą się i trudno nam będzie uniknąć oddalenia się od siebie). Jeśli więc dojdzie do konfliktu między rodzicem a dzieckiem - możemy przejść przez tę sytuację łagodnie - niekoniecznie pozostawiając uraz w emocjonalnym czy też psychicznym dobrostanie jednej i drugiej strony sporu.
Bibliografia: Louis, J. P., Louis K. M. (2017). Mały człowiek, wielkie potrzeby. Sopot: GWP.