Wykorzystaj swoje mocne strony, czyli jak zmysły pomagają w bardziej efektywnej nauce.
Dzisiejszy tekst opowie Wam o tym, na co zwrócić szczególną uwagę podczas nauki, wykorzystując przy tym odpowiednie zmysły. Chociaż wiadomo, że najlepiej jest łączyć różnego rodzaju metody nauczania – pozwalające podejść do tego procesu wielozmysłowo – to każdy z nas posiada jednak jeden dominujący zmysł, którym najbardziej posługuje się podczas uczenia się. Jeśli chcemy, aby nasza nauka była bardziej efektywna – powinniśmy poznać techniki wspomagające nasz najbardziej efektywny zmysł (mowa oczywiście o wzrokowcach, słuchowcach, kinestetykach i dotykowcach). Czy już wiesz do jakiej grupy należysz? Jeżeli nie, ten artykuł pomoże Ci odnaleźć odpowiedź.
Wzrokowiec
To osoba, która zdecydowanie bardziej woli patrzeć, oglądać, obserwować – w ten sposób łatwiej zapamiętuje poprawną pisownię, ważne daty czy też inne istotne szczegóły. Z pewnością mniej zapamięta z opowiadania usłyszanego niż przeczytanego. Będzie preferować zapisywanie ważnych informacji – słuchanie o nich jej nie wystarczy.
WAŻNE! Będąc wzrokowcem warto robić kolorowe notatki, tworzyć mapy myśli, tabele, wykresy. Co więcej, w miejscu nauki wzrokowca powinien panować ład i porządek – tak, by nic go nie rozpraszało. Pamiętaj – im więcej kolorowych wizualizacji, np. w formie symbolicznych obrazków – tym lepiej!
Słuchowiec
W tym przypadku będzie natomiast odwrotnie. Słuchowiec preferuje słuchanie i mówienie. Zdecydowanie więcej zapamięta z ustnego opowiadania niż z zaobserwowanej sytuacji. Lubi piosenki, rymowane wierszyki. Łatwiej się przy tym uczy.
WAŻNE! Jeśli jesteś słuchowcem – powtarzaj nagłos materiał, którego chcesz się nauczyć. To pozwoli lepiej go utrwalić. Możesz też nagrywać swoje wypowiedzi lub ważne wykłady i odsłuchać je później w dowolnie wybranej chwili. Korzystaj z własnych skojarzeń, jeśli to możliwe – układaj krótkie piosenki lub rytmiczne wierszyki na temat wybranego materiału.
Kinestetyk
Najlepiej zapamięta to, co wykonał własną pracą – w porównaniu z tym, co gdzieś zobaczył lub usłyszał. Preferuje ruch, uczy się za pomocą zmysłu dotyku. Ma trudności, by podczas nauki siedzieć dłuższy moment w jednym miejscu. Dużo gestykuluje podczas rozmów.
WAŻNE! Będąc kinestetykiem warto samodzielnie wykonywać czynności, które pomogą zapamiętać materiał (np. proste doświadczenia). Jeśli kinestetyk zaangażuje się w zrobienie jakiejś rzeczy, zapamięta więcej niż gdyby miał o niej przeczytać lub posłuchać o tym opowiadania. Co więcej, warto pracować z modeliną, puzzlami, czy też używać drewnianych liter (młodsze klasy). Dla starszych dzieci interesujące będą wyjścia w ciekawe miejsca.
Dotykowiec
Łatwiej zapamiętuje materiał, który oddziałuje na emocje. Charakterystyczna jest jego wrażliwość na doznania z ciała oraz uczucia swoje i osób w jego otoczeniu. Łatwiej utrwala materiał, gdy podczas nauki może „bawić się” włosami, długopisem lub gdy po prostu trzyma coś w dłoniach. Bardziej zwraca uwagę na ton głosu rozmówcy (i lepiej go zapamiętuje) niż samą treść jego wypowiedzi.
WAŻNE! Jeśli jesteś dotykowcem – łatwiej zapamiętasz materiał, gdy będziesz go zapisywał. Ponadto rysowanie, zwykłe bazgranie po kartce podczas wykładu pozwoli ci lepiej się skupić. W koncentracji pomoże Ci również muzyka, którą lubisz. Skupienie i zapamiętywanie ulepszy także przyjazna atmosfera w miejscu nauki (porządek, kwiaty w pokoju).
Warto odnaleźć siebie wśród wymienionych wyżej czterech rodzajów stylów uczenia się. Wiadomym jest, że podczas nauki wykorzystujemy wiele zmysłów. Jednakże warto znaleźć u siebie ten, który dominuje. Rozpoznajesz już swój styl uczenia się? Zatem spróbuj zastosować wymienione w tekście wskazówki, a twoja nauka stanie się bardziej efektywna!
Źródła:
http://www.edulider.pl/edukacja/style-uczenia-sie-wzrokowcy-cz-i
http://www.edulider.pl/edukacja/style-uczenia-sie-sluchowcy-cz-ii
http://www.edulider.pl/edukacja/style-uczenia-sie-kinestetycy-cz-iii
http://zskesowo.kopi.edu.pl/userfiles/file/logopedia/pdf/style_uczenia_sie.pdf
(dostęp z dnia 9.05.2018)